Příprava na kolonoskopii

Před každou kolonoskopií je důležité držet dietu a vypít přepsaný objem tekutin. Neexistuje roztok, kterého stačí vypít jen 1-2 litry a zaručí dobrou přípravu střeva!

Dieta: 3-4 dny před kolonoskopií nejezte potraviny, které obsahují větší množství vlákniny, slupky, semínka, pecky (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, mák apod.) Vhodné potraviny jsou rýže, jogurty, maso, bramborová kaše, těstoviny, pudingy, piškoty, bílé pečivo, sušenky, vývary. Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň 2 litry tekutin denně. Pokud jste diabetik, nezapomeňte si častěji měřit glykémii.

Den před vyšetřením přijímejte jen tekutiny. Ráno ještě možno posnídat jogurt, jogurtové mléko, popřípadě vývar, polévku (bez masa, nudlí či zeleniny). Během dne už nepijte džusy s dužinou, mléko, černou kávu. Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, nemusí být kvůli přípravě střeva dostatečně účinné! Následujících 7 dní se doporučuje používat i bariérovou antikoncepci.

Fortrans, Vistaprep – Balení obsahuje 4 sáčky. Obsah každého sáčku rozpusťte v 1 litru vody. Vistaprep už nedochucujte. Fortrans můžete dochutit sirupem. Popíjejte rychlostí 1 litr během 1 hodiny. Příprava by měla být dokončena nejméně 4 hodiny před vyšetřením. Pokud po 3. litru roztoku odchází jen čirá tekutina bez příměsi stolice, nemusíte již 4. litr roztoku pít. Dále můžete pít čiré tekutiny. Pokud je termín kolonoskopie v ranních hodinách (7:00-10:00) vypijte všechny 4 litry roztoku v odpoledních a večerních hodinách den před vyšetřením. S popíjením začnete mezi 14. až 15. hodinou. Pokud je termín kolonoskopie po 10. hodině, tak můžete den před vyšetřením vypít jen 3 litry a poslední čtvrtý litr pak dopít v den vyšetření ráno mezi 7-8 hodinou ranní. Až do vyšetření nejezte, 2 hodiny před vyšetřením už tekutiny nepijte.

Picoprep nebo Citrafleet – obsahuje 2 sáčky s práškem. Obsah jednoho sáčku rozpusťte ve sklenici vody (cca 200 ml). Míchejte až do vzniku bílé, zakalené tekutiny. Pokud by se roztok při přípravě zahřál, je nutné počkat, dokud nevychladne. První sáček vypijte den před vyšetřením kolem poledne. Zapíjejte vodou nebo čirými nápoji, minimálně 1.5 litru. Celý postup (vypití druhého sáčku) znovu zopakujte kolem 17. až 18. hodiny. Opět zapíjejte vodou, minimálně 1.5 litru. Doporučuje pít každou hodinu 250 ml vody nebo jiného čirého nápoje a to až do konce působení projímavého účinku přípravku (tedy 1.5 litru po každém sáčku). Pokud je kolonoskopie plánována až na 11. hodinu nebo později, tak druhý sáček možno vypít ráno v 7 hodin v den vyšetření (opět ale nutno zapít 1.5 litrem vody). Dále můžete pít čiré tekutiny. Až do vyšetření nejezte, 2 hodiny před vyšetřením už tekutiny nepijte.

Moviprep – obsahuje 4 sáčky – 2 větší sáčky A a dva menší sáčky B. Každý pár sáčků (A a B) rozpusťte v 1 litru tekutiny a popíjejte během 1 až 2 hodin. Roztok lze užít dvěma způsoby. Buď se podá 1 litr přípravku navečer před výkonem a poté 1 litr přípravku brzy ráno v den vyšetření, nebo se obě dávky podají ještě odpoledne a večer před koloskopií. V průběhu každé z obou variant těchto procedur se doporučuje vypít ještě 1 litr čiré tekutiny, abyste předešli pocitu žízně a vzniku dehydratace. Vhodné nápoje jsou voda, ovocný džus (čirý, bez dužiny) nebo čaj. Příprava by měla být dokončena nejméně 2 hodiny před vyšetřením.

Eziclen – Balení Eziclen obsahuje 2 lahve s tekutinou. Obsah každé lahve nařeďte vodou za použití přiložené odměrky. Odměrka musí být doplněna po rysku, aby byl objem 0,5 litru. K tomu vypijte další litru čiré tekutiny v průběhu asi 2 hodin (voda, voda se sirupem, ovocný džus čirý, bez dužiny, čaj, případně bujon, vývar). Poté postup zopakujte s druhou lahví (a opět nutno vypít další litr čiré tekutiny). Příprava může být provedena 2 způsoby: Pokud je termín kolonoskopie mezi 7:00–10:00 je nutno začít pít první lahev Eziclenu kolem 15-16 hodin Pokud je termín kolonoskopie až po 10. hodině je možno první lahvičku naředit a vypít navečer před zákrokem (mezi 17-18. hodinou). Pak ráno v den zákroku (mezi 6-7. hodinou ranní) se tento postup zopakuje s druhou lahví Eziclenu. Příjem veškerého naředěného roztoku přípravku Eziclen a další potřebné tekutiny by měl být ukončen nejméně 2 hodinu před vyšetřením.

Clensia – Balení obsahuje celkem 8 sáčků (4 sáčky A – velké + 4 sáčky B – malé). Obsah dvou sáčků A a dvou sáčků B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup 1 hodiny. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr „průhledné, čiré“ tekutiny.

Ke kolonoskopickému vyšetření je vhodné s sebou mít doprovod, někoho, kdo by Vás mohl doprovodit domů.

Pokud ke kolonoskopii žádáte „uklidňující“ injekci (tzv. sedace, analgosedace), je nutné mít doprovod. Po injekci totiž může přetrvávat pocit slabosti či točení hlavy a proto je doprovod po  vyšetření nutný.

Aplikace injekce či injekcí je zpoplatněna!