Časté dotazy

Informované souhlasy ke stažení
Před vyšetřením je nutné podepsat informovaný souhlas s GASTROSKOPIÍ nebo KOLONOSKOPIÍ. Pokud možno, vytištěný a podepsaný souhlas prosím doneste do ambulance z domova, čímž dojde k časové úspoře. 
Nejste-li zatím v péči našeho pracoviště, je třeba v souladu s GDPR podepsat informovaný souhlas s převzetím do péče naší GASTROENTEROLOGICKÉ nebo INTERNÍ ambulance. Pokud možno, vytištěný a podepsaný souhlas prosím doneste do ambulance z domova, čímž dojde k časové úspoře.

Jak se objednat?

Telefonicky na čísle +420 704 232 593 nebo nám napište.

Jak se připravit na gastroskopii?

Na gastroskopii musí být pacient minimálně 6 hodin nalačno, tedy večer před výkonem může zvykle povečeřet. Do půlnoci možno pít. Ranní léky (po domluvě s lékařem) možno zapít douškem tekutin nebo je lépe léky užít až po provedené gastroskopii. Pokud máte cukrovku, vysoký krevní tlak, srdeční slabost, pokud užíváte léky na ředění krve či antibiotika, tak se poraďte o přípravě k vyšetření s lékařem.

Jak se připravit na kolonoskopii?

Na přípravě ke kolonoskopii velmi záleží. Kvalitně provedená kolonoskopie je jen taková, kdy je střevo dobře připraveno a očištěno. Je nutné dodržovat dietu před kolonoskopií a také vypít doporučené množství vyprazdňovacích tekutin. Bez dobré přípravy střeva se kolonoskopie provést nedá. Nyní existuje několik různých vyprazdňovacích roztoků a je na pacientovi, který roztok bude preferovat. Obecně ale platí, že nelze tlusté střevo na kolonoskopii dobře připravit, aniž by pacient den před vyšetřením nevypil alespoň 3.5 – 4 litry tekutin! Je doporučována spíše tzv. „dělená“ příprava – tedy část vyprazdňovacího roztoku vypít den před vyšetřením. Druhou část vypít ráno v den vyšetření.

Můžete postupovat i dle oficiálního doporučení České gastroenterologické společnosti:
https://www.cgs-cls.cz/wp-content/uploads/2019/01/priprava-koloskopie-2019_cgs_04.pdf

Je kolonoskopie bolestivá?

Kolonoskopické vyšetření není vyšetření příjemné. Většina pacientů může cítit tlakové potíže až bolesti nejčastěji v podbříšku a pod pupkem. U většiny pacientů je ale tlak či bolest snesitelná a vyšetření zvládnou bez injekce či anestezie. Na našem pracovišti je možno podat injekci, která bolest omezuje, pacienta zklidňuje a vede k významně lepší toleranci vyšetření. Množství léku podaného při injekci je individuální, u každého pacienta jiné a během výkonu je možno další léky přidávat. Na konci vyšetření v případě potřeby podáváme další injekci, která účinek injekcí pro bolesti a na zklidnění zruší, tak aby byl pacient schopen bez problémů odejít domů (doprovod je ale nutný). Podání injekce/injekcí může být zpoplatněno!

Jak dlouho výkony trvají?

Kolonoskopie trvá zpravidla 20 minut, pokud je ale průběh tlustého střeva modifikovaný (např. pacient po operaci břicha) nebo pacient špatně připravený, tak může kolonoskopie trval i 40 minut. Gastroskopie je výkon kratší, vlastní výkon trvá většinou do 10 minut (i s odběrem vzorků, biopsie atd).

Dá se gastroskopie udělat rychle? Ano, dá. Ale u gastroskopie jde především o pečlivé prohlédnutí horního zažívacího traktu. Proto se nyní spíše doporučuje dobu gastroskopie mírně prodloužit a precizně vyšetřit všechny části horního zažívacího traktu. Není cílem udělat gastroskopii za 60 sekund ale udělat ji pořádně.

Jak gastroskopie či kolonoskopie probíhá?

Pacient má k dispozici maximální soukromí. Pacientům je k dispozici zamykatelná šatna. Zde se pacient převlékne a připraví k samotnému výkonu. Pacientům je k dispozici i WC, které se šatnou přímo sousedí. Není tak narušeno soukromí a diskrétnost. Výkon se provádí na zákrokovém sálku s klimatizací, při výkonu je na sálku jen lékař a jedna zdravotní sestra. Samozřejmostí jsou jednorázové pomůcky.

Jak se připravit na ultrazvuk břicha?

Na ultrazvuk by měl být pacient minimálně 4 hodiny nalačno, tedy večer před výkonem může zvykle povečeřet. Do vyšetření možno pít. Ranní léky (po domluvě s lékařem) možno zapít douškem tekutin nebo je lépe léky užít až po provedeném ultrazvuku. Pokud máte cukrovku, poraďte se o přípravě k vyšetření s lékařem.

Vyšetření Helicobactera pylori

Toto vyšetření u nás běžně provádíme (ze stolice nebo z biopsie při gastroskopii) – nicméně o jeho vhodnosti a o typu vyšetření je nejlepší se poradit s lékařem. Vyšetření Helicobactera z krve není pro širší použití vhodné. Helicobacter je zjistitelný u asi třetiny (25-45%) populace a to, že pacient má Helicobactera prokázaného ještě neznamená, že se musí léčit.